2010 Results



 

Commodores Trophy

1st Gary Coles Elba Mar Boat Club 7.80
2nd Bill Stewart St. Clair Yacht Club 6.95
       

 


 

Predicted Log Contest

 

Greely Contest

1st Gary Coles Elba Mar Boat Club 2.976 %error
2nd Bill Stewart St. Clair Yacht Club 4.768 %error
       

I-LYA Contest

1st Bill Stewart St. Clair Yacht Club 2.876 %error
2nd Gary Coles Elba Mar Boat Club 3.222 %error
       

 

Flying Mile

  Name Boat Class Club 2010 Speed
1st Charlie Mlynarski Dream Catcher 4A WRY&CC 35
2nd Pat McIlwee Wee Would 4A SSCC 17
           
1st Richard McKee, Jr. Dream Chaser 5B SSCC 32
2nd Perry Mahaney Wanderlust 5B EMBC 28
           
1st Karl Schiesser Daralyn 6A EMBC 47
2nd Michael Glatzer Magascape 6A SSCC 32
           
1st Richard Grew Happy Together III 6B WRY&CC 43
2nd Gary Coles Sophisticated Lady 6B EMBC 34
3rd James Allen Slim Jim 6B WRY&CC 28
           
1st Ron Trent Still Vertical 7B WRY&CC 39
2nd Kim Calhoun C'z the Day 7B EMBC 36
2nd Charles Earles, Jr. Miss R Money 7B EMBC 36
2nd Herb Engling Nan SeaLee 7B WRY&CC 36
           
1st Rick Knox Hard Knox 7C WRY&CC 32

 


 

 Docking Competition

  Name Boat Class Club Time
1st Chuck Mlynarski Dream Catcher Single I/O WRY&CC 0.07542
           
NO PARTICIPANTS  Single Inboard    
           
1st Richard Grew Happy Together III Twin I/O WRY&CC 2:05:08
2nd Carl Scheisser Daralyn Twin I/O EMBC 2:27:17
3rd Jeff Franke On The Rocks Twin I/O HVYC 2:11:08
           
1st Rick Knox Hard Knox Twin Inboard over 39' WRY&CC 0.07093
           
1st Perry Mahaney Wanderlust Twin Inboard under 39' EMBC 1:37:33
2nd Jim Allen Slim Jim Twin Inboard under 39' WRY&CC 1:52:21
3rd TJ Cousino Thunder Jugs II Twin Inboard under 39' HVYC 2:09:59
           
NO PARTICIPANTS Twin Outboard    
       

 

Chicane

  Name Boat Club Class Time
1st Chris Hoover Class A Design SSCC Twin Inboard Over 32' 4:06
2nd Perry Mahaney Wanderlust EMBC Twin Inboard Over 32' 4:20
3rd Rick Knox Hard Knox WRY&CC Twin Inboard Over 32' 4:33
           
NO PARTICIPANTS   Twin Inboard 32' and Under  
           
NO PARTICIPANTS   Single Inboard  
           
1st Charlie Mlynarki Dream Catcher WRY&CC Single I/O Under 32' 4:20
           
1st Rick Grew Happy Together III WRY&CC Twin I/O Over 32' 5:30
           
NO PARTICIPANTS   Twin I/O 32' and Under  
           
NO PARTICIPANTS   Twin Outboards  
           

 

 Compass Navigation

        Variance
1st Gary Cole Sophisticated Lady EMBC 54 sec
2nd Pat McIlwee Wee Would SSCC 193 sec
         

 

Inflatable Raft Race - Men

    Club Class
1st Pat McIlwee SSCC 3.9 & under
       
1st Charlie Mlynarski WRY&CC 4.0-6.0
2nd Gregg Phillips WRY&CC 4.0-6.0
       
1st Bob Lang, Jr. WRY&CC 6.1-10.0
2nd Perry Mahaney EMBC 6.1-10.0
3rd Jim Allen WRY&CC 6.1-10.0
       
1st Jon Allen WRY&CC 10.0-20.0
2nd Rick Knox WRY&CC 10.0-20.0
3rd Bill Houttekier RVYC 10.0-20.0
       

 

Inflatable Raft Race - Women

    Club Class
1st Dawn Shoemaker WRY&CC 4.0-6.0
2nd Barb McCann SSCC 4.0-6.0
       
1st Dawn Shoemaker WRY&CC 6.0-10.0
       

 

Golf Outing

1st Laura Allen WRY&CC
  Jon Allen WRY&CC
  Gregg Phillips WRY&CC
  Karen Vescio WRY&CC
     
2nd Pat McIlwee SSCC
  Chris Hoover SSCC
  Dave Ruta EMBC
  Doug Hogan SBC
     
2nd Lynn Ryder WRY&CC
  Tom Blankovich WRY&CC
  Jim Allen WRY&CC
  Doug Mickels WRY&CC
     
3rd Perry Mahaney EMBC
  Kathy Mahaney EMBC
  Rick Knox WRY&CC
  Ryan Knox WRY&CC
     

 

 Fishing Derby

Place/Ages Size, Type & # Name

Club

Age 1-8      
1st (Largest) 9" Adalyn Cousino HVYC
2nd (Most) 11 Kevin Glatzer SSCC
3rd (2nd Most) 10 Sam Berry SSCC
       
 Age 9-10      
1st (Largest) 9.5" Ben Berry SSCC
2nd (Most) 14 Tiffany McKee SSCC
3rd (2nd Most) 10 Margaret McIlwee SSCC
       
Age 11-12      
1st (Largest) 8.5" Mickey Wiseman HVYC
2nd (Most) 5 Myranda Ryder WRY&CC
3rd (2nd Most) 3 Josh Kneisel BVYC
       
Age 13      
1st (Largest) 14" Taylor Seth BVYC
2nd (Most) 7 Austin Patrick SSCC
3rd (2nd Most) 1 Bryce Patrick SSCC
       
Age 14-15      
1st (Largest) 8.5" Danielle Vanick SSCC
2nd (Most) 13 Liz McIlwee SSCC
3rd (2nd Most)   Emily Glatzer SSCC
       

 

Putt-Putt

Wednesday

1st JoAnn Valiant RVYC
2nd Jim Lachcik MBC
3rd Steve Hyder DBBC
  Jim Klorer CCYC
     
Most Holes in One Steve Hyder DBBC
     
Rock Award Sue Proctor RVYC

 

Friday

1st Bart Berry SSCC
  Jim McKee SSCC
2nd Pat McIlwee SSCC
3rd Jeff Franke HVYC
  Tammie Rankin FYC
     
Most Holes in One Tammie Rankin FYC
     
Rock Award Nancy Chizmar SSCC
     
Bottom Score Joyce Nagy  
     

 

Cardboard Boat Races

 

Teen Guppy

1st Leather Belts EMBC Robert Ruta
      Carl Marvsak
2nd Cheeseburgers in Paradise WRY&CC Jakob Shoemaker
      Ryanne Shoemaker
Titanic The Box WRY&CC Ryan Knox

 

Adult Guppy

1st Wanderlust II EMBC Perry Mahaney
Spirit Award Hawaiian Luau WRY&CC Becca Knox

 

Adult Dolphin

1st Bilge Rats WRY&CC Bob Lang, Jr.
      Ashley Conway
      Nathan Shoemaker
2nd Ultra Lite WRY&CC Jim Allen
      Jon Allen
      Ryan Knox

 

Junior Navigation Contest

  Name Club Scholarship
1st Jakob Shoemaker WRY&CC $400
2nd Michael Rankin FYC $200
3rd Joshua Kneisel BVYC $100
       

 

Golf Cart Decorating Contest

1st Place West River Yacht & Cruising Club
   

 

Club Participation Award

1st West River Yacht & Cruising Club 77
2nd South Shore Cruising Club 43
3rd Elba Mar Boat Club 37
     

 

Club Volunteerism Award

1st South Shore Cruising Club 258
2nd West River Yacht & Cruising Club 181
3rd All Ports Yacht Club 160
     

 

Weather Forecasting

1st Bill Stewart St. Clair Yacht Club
2nd Judy Stewart St. Clair Yacht Club
3rd Colleen Rankin Ford Yacht Club
     

 







Commodore
Andy Krotseng

Edgewater Yacht Club

Vice Commodore
Mike Powers

Monroe Boat Club

Rear Commodore
Cindy Johnson-Mintus

Port Clinton Yacht Club



Supporting & Host Club Sponsor



Follow Us...

Subscribe to I-LYA News
I-LYA News

Follow Inter-Lake Yachting Association on Twitter
I-LYA

Follow Inter-Lake Yachting Association Sail Regatta on Twitter
Sail Regatta

Follow Inter-Lake Yachting Association Junior Sailing on Twitter
I-LYA Juniors

Follow Inter-Lake Yachting Association Sail Regatta on Facebook
Sail Regatta

Follow Inter-Lake Yachting Association Powerboat Week on Facebook
Powerboat Week